zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (326) z dnia 10.10.2012

Zasiłek chorobowy po świadczeniu rehabilitacyjnym

Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego przez 3 miesiące przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym. Podczas kolejnego badania lekarz orzecznik ZUS nie przedłużył okresu pobierania tego świadczenia. Pracownik nie zgłosił się do pracy po zakończeniu świadczenia, tylko dostarczył zwolnienie lekarskie wystawione przez innego lekarza niż poprzednie (niezawierające kodu literowego "A"). Czy pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy?

Pracodawca nie ma podstaw do wypłaty wynagrodzenia chorobowego ani zasiłku, ponieważ pracownik wykorzystał już pełen 182-dniowy okres zasiłkowy. Nie ma znaczenia, że trwająca obecnie niezdolność do pracy mogła zostać spowodowana inną chorobą (świadczy o tym brak kodu literowego "A"), bowiem w niezdolności do pracy nie wystąpiła przerwa.

Zasiłek chorobowy wypłaca się przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeśli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, okres ten jest dłuższy i wynosi 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej).

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na to czy zostały spowodowane tą samą, czy też inną chorobą. Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności - może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to wypłaca się - na podstawie decyzji ZUS - przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Z powyższego wynika, że świadczenie rehabilitacyjne nie stanowi przerwy w niezdolności do pracy, lecz jest przedłużeniem okresu pobierania świadczeń z tytułu choroby.

W przypadku gdy lekarz orzecznik ZUS, w którego kompetencji jest zakwalifikowanie stanu zdrowia pracownika do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, przyznaje to świadczenie na krótki okres (tu trzech miesięcy), a w tym czasie pracownik nie odzyska zdolności do pracy, może wystąpić o przedłużenie świadczenia na dalszy okres, nieprzekraczający łącznie 12 miesięcy. Jeżeli jednak lekarz orzecznik ZUS nie przedłuży okresu świadczenia rehabilitacyjnego, a niezdolność do pracy trwa nadal, to pracownikowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS, a następnie - od decyzji ZUS - prawo odwołania do właściwego sądu.

Ważne: Pracownikowi nie przysługuje prawo do ponownego korzystania ze świadczeń chorobowych w nowym okresie zasiłkowym, jeżeli niezdolność do pracy powstała bezpośrednio po świadczeniu rehabilitacyjnym.

W związku z powyższym przedłożone przez pracownika zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA stanowi jedynie usprawiedliwienie nieobecności w pracy, bez prawa do świadczeń z tego tytułu. Pracownik nabyłby prawo do wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym, gdyby wrócił do pracy po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego i odzyskaniu zdolności do pracy, a następnie ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu choroby (innej niż poprzednia gdyby niezdolność ta powstała przed upływem 60 dni od zakończenia świadczenia rehabilitacyjnego).

 

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.