zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (450) z dnia 10.12.2017

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Do końca października br. zatrudnialiśmy pracownicę, która przez ostatni miesiąc chorowała. Po rozwiązaniu się umowy o pracę wypłatę zasiłku przejął ZUS. Na początku grudnia br. była pracownica poinformowała pracodawcę, iż jest w trzecim miesiącu ciąży. Wiemy, iż nie ma to wpływu na rozwiązany już stosunek pracy, ale chcielibyśmy wiedzieć, czy ZUS będzie jej wypłacał zasiłek chorobowy do dnia porodu, a następnie zasiłek macierzyński?

Co do zasady, zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia). Jeśli niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie nadal po ustaniu zatrudnienia, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje pod warunkiem, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 13 ustawy zasiłkowej, czyli m.in. osoba niezdolna do pracy nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie kontynuuje lub nie podjęła działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do ubezpieczenia chorobowego czy też nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych.

Przepisy prawne Przepisy ustawy zasiłkowej dostępne są
w serwisie www.przepisy.gofin.pl

Zasiłek chorobowy wypłacany jest przez okres trwania niezdolności do pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Po wyczerpaniu tego okresu osoba, która jest nadal niezdolna do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, pod warunkiem że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to przyznawane jest na wniosek zainteresowanego, maksymalnie na okres 12 miesięcy, tj. 360 dni.

Jeżeli chodzi o zasiłek macierzyński, to zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, prawo do tego świadczenia ma osoba, która urodziła dziecko w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Ważne: Urodzenie dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego uprawnia do zasiłku macierzyńskiego tylko wówczas, gdy ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu (art. 30 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W przypadku opisanym w pytaniu żadne z wymienionych okoliczności nie wystąpiły. Dlatego też była pracownica nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego, gdyż w dniu porodu nie będzie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Zakładając, że niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie do dnia porodu, to zasiłek chorobowy zostanie wypłacony za okres nie dłuższy niż 270 dni. Ewentualna dalsza niezdolność do pracy z powodu choroby może uprawniać ją do świadczenia rehabilitacyjnego.

Zwracamy uwagę! Osoba, która nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i w związku z tym nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego, po spełnieniu warunków określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952), może ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci świadczenia rodzicielskiego. Wysokość tego świadczenia wynosi 1.000 zł miesięcznie i w przypadku urodzenia jednego dziecka wypłacane jest przez okres 52 tygodni.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.