zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (454) z dnia 10.02.2018

Wysokość zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego przypadającego przed porodem

Pracownica po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego zamierza wystąpić o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Czy może od razu wnioskować o cały (roczny) urlop z tytułu macierzyństwa? Jeśli tak, to w jakiej wysokości będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński?

Pracownica może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, w wymiarze nie wyższym niż 6 tygodni. Po porodzie przysługuje jej urlop za pozostały okres aż do wyczerpania pełnego należnego wymiaru (art. 180 § 2 i 3 K.p.).

Za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres m.in. urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. Jego miesięczna wysokość, co do zasady, wynosi:

  • 100% podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w wymiarze:
     
    • do 6 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, 
       
    • do 8 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, 
       
  • 60% podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego przypadający począwszy odpowiednio od 7. (9.) tygodnia tego urlopu (art. 31 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej).

Zasiłek macierzyński może być wypłacany za cały okres ww. urlopów w wysokości 80% podstawy jego wymiaru, jeśli wniosek o wypłatę zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego zostanie złożony nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie (art. 31 ust. 3 ustawy zasiłkowej i art. 1791 K.p.). Przepis ten określa górną granicę terminu, którego nie można przekroczyć, aby uzyskać świadczenie w określonej wysokości. Dlatego wobec braku regulacji w tym zakresie przyjmuje się, iż wniosek w tej sprawie może zostać złożony w każdym czasie (także przed przewidywaną datą porodu).

Biorąc powyższe pod uwagę, w okolicznościach wskazanych w pytaniu, pracownica może od razu wnioskować o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W takim przypadku zarówno przed porodem, jak i po porodzie zasiłek macierzyński (łącznie 52 tyg. - w razie urodzenia jednego dziecka) przysługuje jej w wysokości 80% podstawy wymiaru. Podobnie będzie w sytuacji, gdy wniosek o urlop rodzicielski złoży już po porodzie, ale nie później niż w ciągu 21 dni od porodu.

Przykład

Pracownica ma przewidywany termin porodu na 1 marca 2018 r. Złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego przed porodem od 15 lutego 2018 r. We wniosku wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W efekcie pracodawca za cały okres urlopów macierzyńskiego (zarówno przed, jak i po porodzie) i rodzicielskiego - łącznie przez 52 tygodnie - będzie wypłacał pracownicy zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.


Jeżeli pracownica z pytania złoży wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego później niż 21 dni po porodzie, to zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego przed porodem i po porodzie (łącznie 20 tyg.) oraz za okres pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie jej przysługiwał w wysokości 100% podstawy wymiaru. Za pozostały okres urlopu rodzicielskiego (26 tyg.) pracodawca wypłaci zasiłek w wysokości 60% podstawy wymiaru.

Przykład

Pracownica na 3 tygodnie przed datą porodu przewidywaną na 5 lutego 2018 r. złożyła wniosek o udzielenie jej od 15 stycznia 2018 r. urlopu macierzyńskiego. Poród nastąpił 1 lutego 2018 r.

Pracodawca za okres przypadający przed porodem, czyli od 15 do 31 stycznia 2018 r., wypłacił pracownicy zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Taka wysokość zasiłku przysługuje jej również po porodzie, aż do czasu wykorzystania pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego (20 tyg.), tj. do 20 czerwca 2018 r.

Kalkulatory Kalkulator urlopu macierzyńskiego
i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Zakładamy, że pracownica 23 lutego 2018 r. złoży wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (32 tyg.). Ponieważ wniosek nie zostanie złożony w ustawowym terminie 21 dni od porodu, pracodawca wypłaci zasiłek macierzyński:

  • za okres od 21 czerwca do 1 sierpnia 2018 r. (6 tyg.) w wysokości 100% podstawy wymiaru,
     
  • za okres od 2 sierpnia 2018 r. do 30 stycznia 2019 r. (26 tyg.) w wysokości 60% podstawy wymiaru.

Gdyby wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego został złożony w ciągu 21 dni po porodzie, to pracodawca byłby zobowiązany dokonać rozliczenia różnicy między zasiłkiem wypłaconym a przysługującym (tj. ze 100% do 80% podstawy wymiaru).

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.