zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 80 (1225) z dnia 5.10.2015

Zasiłek opiekuńczy po świadczeniu rehabilitacyjnym

Pracownica, zatrudniona w naszej firmie od 1 maja 2014 r., przebywała na zwolnieniu lekarskim od 13 lipca 2014 r., po czym, po wykorzystaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego, ZUS przyznał jej świadczenie rehabilitacyjne do 8 sierpnia 2015 r. włącznie. W okresie od 11 do 23 sierpnia 2015 r. ubezpieczona ta korzystała z urlopu wypoczynkowego, a od 24 sierpnia 2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Czy do ustalenia podstawy wymiaru należnego jej zasiłku opiekuńczego powinnam była przyjąć okres sprzed świadczenia rehabilitacyjnego, czy tylko sierpień 2015 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 950026)

W omawianej sytuacji pomiędzy należnymi pracownicy świadczeniami (tj. świadczeniem rehabilitacyjnym i zasiłkiem opiekuńczym) wystąpiła zaledwie 15-dniowa przerwa. Oznacza to, że podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego będzie stanowiła podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego.

W świetle bowiem art. 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.), podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Ponieważ, jak wynika z treści pytania, pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypadał w I kwartale 2015 r., w którym wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie przekraczał 100% (wynosił 97,1%), podstawy tej nie należało waloryzować. Tym samym podstawę wymiaru wszystkich należnych pracownicy świadczeń, tj. odpowiednio: wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz zasiłku opiekuńczego, powinna stanowić ta sama kwota (patrz tabela). Biorąc pod uwagę datę zatrudnienia pracownicy, należało ją ustalić w oparciu o wynagrodzenie wypłacone jej za maj i czerwiec 2014 r., tj. za dwa pełne miesiące kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przykładowa podstawa wymiaru należnych pracownicy świadczeń chorobowych
Okres niezdolności do pracy Rodzaj należnego
świadczenia
Podstawa wymiaru
świadczenia
13.07.2014 r. - 10.01.2015 r. Wynagrodzenie chorobowe
/zasiłek chorobowy
2.588,70 zł
11.01.2015 r. - 8.08.2015 r. Świadczenie
rehabilitacyjne
2.588,70 zł
(bez waloryzacji)
24.08.2015 r. - 15.09.2015 r. Zasiłek opiekuńczy 2.588,70 zł

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.