zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (428) z dnia 10.01.2017

Wypłata zasiłku opiekuńczego za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy (od poniedziałku do czwartku po 5 godz.) złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat. Zwolnienie lekarskie obejmuje dni, w których nie miał obowiązku świadczenia pracy (piątek, sobota i niedziela). Czy zasiłek należy wypłacić tylko za dni, w których powinien pracować? Nadmieniamy, że pracownik we wniosku ZUS Z-15 wskazał, że żona jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zasiłek opiekuńczy należy pracownikowi wypłacić za każdy dzień sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Przysługuje on za cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim, o ile:

  • we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innego członka rodziny mogącego zapewnić opiekę dziecku (np. niepracujący jeden z rodziców dziecka) oraz
     
  • nie został wykorzystany limit dni, za które w danym roku kalendarzowym przysługuje ten zasiłek.

W sytuacji gdy opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 lub chorym dzieckiem w wieku do lat 14 to limit, o którym mowa, wynosi 60 dni w roku kalendarzowym - art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.

Zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej, do zasiłku opiekuńczego stosuje się m.in. art. 11 ust. 4 tej ustawy. W myśl powołanego przepisu zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Za jeden dzień wynosi on 1/30 część podstawy jego wymiaru. Dla celów wypłaty zasiłku nie ma znaczenia wymiar czasu pracy.

Aktywne druki i formularze Druk ZUS Z-15 dostępny jest
w serwisie www.druki.gofin.pl

Jeśli zwolnienie lekarskie wystawione z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem obejmuje dni będące dla pracownika dniami wolnymi od pracy, to za te dni wypłaca się zasiłek nawet wówczas, gdy w tym czasie jest domownik mogący zapewnić opiekę dziecku. Gdyby w czasie tej opieki przypadał dzień, w którym byłby domownik mogący zapewnić opiekę dziecku (np. matka dziecka zatrudniona w systemie pracy zmianowej lub przebywająca na urlopie wypoczynkowym), a pracownik miał tego dnia świadczyć pracę, to za ten dzień nie przysługiwałby zasiłek opiekuńczy.

Przykład

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu świadczy pracę od poniedziałku do czwartku po 5 godzin (od 800 do 1300). W okresie od 4 do 10 stycznia 2017 r. sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat. We wniosku o wypłatę zasiłku ZUS Z-15 wskazał, że matka dziecka pracuje na cały etat (od 700 do 1500). W okresie orzeczonej opieki rodzice mieli obowiązek świadczyć pracę:

dzień 04.01. 05.01 06.01. 07.01. 08.01. 09.01. 10.01.
Śr Cz Pt So Nd Pn Wt
pracownik 800 - 1300 800 - 1300 wolne wolne wolne 800 - 1300 800 - 1300
pracownica 700-1500 700-1500 wolne wolne wolne 700-1500 700-1500

Pracownik jest uprawniony do wypłaty zasiłku opiekuńczego za cały okres zwolnienia lekarskiego wystawionego z tego tytułu, bowiem nie miał obowiązku świadczenia pracy w dniach, w których był domownik mogący zapewnić opiekę dziecku.


Zwracamy uwagę!
W sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie za czas opieki nad dzieckiem zostało wystawione na druku ZUS ZLA, to ewentualne dostarczenie tego dowodu po upływie 7 dni od jego wystawienia powoduje zmniejszenie o 25% wysokości zasiłku za okres od 8. dnia orzeczonej opieki.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.