zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 50 (1404) z dnia 22.06.2017

Zasiłek opiekuńczy na bliźnięta

Ponad rok temu urodziłam bliźnięta. Wróciłam do pracy, ale chłopcy często chorują. Pracodawca powiedział mi, że z zasiłku opiekuńczego mogę korzystać tylko przez 60 dni w roku kalendarzowym. Czy na bliźnięta limit ten nie powinien być większy, np. liczony podwójnie?

NIE. Na opiekę nad dziećmi:

  • zdrowymi w wieku do lat 8 oraz
     
  • chorymi w wieku do ukończenia 14 lat

obowiązuje jeden limit zasiłku opiekuńczego. Wynosi on, jak słusznie powiedział pracodawca Czytelniczki, 60 dni w roku kalendarzowym. Bez znaczenia tu jest, ile dzieci jest w rodzinie albo ile dzieci urodziło się podczas jednego porodu.

Co więcej, ten 60-dniowy limit przewidziany został łącznie na opiekę nad dziećmi oraz innymi chorymi członkami rodziny i to:

  • niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz
     
  • bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Kwestię tę reguluje art. 33 ustawy zasiłkowej.

Fakt, iż Czytelniczka urodziła bliźnięta, nie wydłuży okresu należnego jej zasiłku opiekuńczego, tak jak to miało miejsce w przypadku zasiłku macierzyńskiego.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60