zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 57 (1411) z dnia 17.07.2017

Limit zasiłku z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny

Pracownica zamierza wyjechać na kilka dni do swojej matki, mieszkającej w innej miejscowości, która ze względu na chorobę wymaga opieki. Wcześniej matką pracownicy opiekował się jej ojciec, który wykorzystał już w tym roku 14 dni tego świadczenia na opiekę nad żoną. Czy w tej sytuacji pracownicy będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy?

Limit zasiłku z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny
rys. Limit zasiłku z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny

NIE. Do zasiłku opiekuńczego uprawnia zwolnienie od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nie tylko nad chorym dzieckiem w wieku lat 14, ale również m.in. nad innym chorym członkiem rodziny, za którego uznaje się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Przy czym, jeśli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Co więcej, łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny świadczenie to należne jest za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.

Wskazane limity obowiązują niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Ponadto zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym sprawującym opiekę nad innym chorym członkiem rodziny są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę temu choremu członkowi rodziny.

Opisane kwestie znajdują swoje uregulowanie w art. 32, 33 i 34 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368).

Podsumowując, wyjazd na kilka dni do chorej matki i opieka nad nią, potwierdzona stosownym zaświadczeniem lekarskim (tj. tzw. e-zwolnieniem lub zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA), dałyby pracownicy uprawnienia do zasiłku opiekuńczego, gdyby nie fakt, iż limit dni tego świadczenia przewidziany na opiekę nad innym chorym członkiem rodziny został już, jak wynika z treści pytania, w bieżącym roku kalendarzowym wykorzystany przez innego członka rodziny (ojca ubezpieczonej).

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60