zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (446) z dnia 10.10.2017

Wypłata zasiłku opiekuńczego w razie zatrudnienia u dwóch pracodawców

Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy A w pełnym wymiarze czasu pracy (od 600 do 1400), a u pracodawcy B na 1/2 etatu (od 1600 do 2000). Jego żona pracuje od 700 do 1500. Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 6-letnim synem. Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy u każdego z pracodawców?

Jeżeli rodzina nie wykorzystała limitu 60 dni przypadającego na 2017 r., pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy u pracodawcy A, natomiast u pracodawcy B, o ile dziecko wskutek dojazdu z pracy do domu matki pozostawałoby bez opieki.

Prawo do zasiłku opiekuńczego nabywa pracownik zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat. Wymiar tego uprawnienia wynosi 60 dni w roku kalendarzowym, bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki oraz niezależnie od liczby osób uprawnionych do tego świadczenia. Uwzględnia się w nim również okres 14 dni sprawowania opieki nad innymi chorymi członkami rodziny. Powyższe wynika z art. 32 ust. 1 pkt 2 i art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.

Gdy opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem, które ukończyło 2 lata (tu 6 lat) zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku, np. współmałżonka, rodzica dziecka (art. 34 ustawy zasiłkowej).

Pracownik może zatem nabyć prawo do zasiłku opiekuńczego u każdego z pracodawców w sytuacji, gdy godziny pracy jego i matki dziecka pokrywają się (choćby częściowo) lub wskutek dojazdu do pracy/z pracy dziecko pozostawałoby bez opieki. W okolicznościach wskazanych w pytaniu taka sytuacja ma miejsce w czasie świadczenia pracy u pracodawcy A. Z kolei w godzinach pracy u pracodawcy B opiekę nad dzieckiem może przejąć żona pracownika. Gdyby jednak jej dojazd z pracy do domu pokrywał się z wyjściem pracownika do pracy u pracodawcy B i dziecko pozostawałoby bez opieki przez pewien czas, to również w drugim zatrudnieniu mógłby on ubiegać się o to świadczenie.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60