Gazeta Podatkowa nr 102 (1456) z dnia 21.12.2017
Problemy z ustalaniem uprawnień do zasiłku opiekuńczego
Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu w razie konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny z założenia może skorzystać z prawa do zasiłku opiekuńczego. Ustalenie uprawnień do tego świadczenia niejednokrotnie jednak przysparza płatnikom zasiłków sporo problemów, zwłaszcza gdy ubezpieczony lub jego członek rodziny korzystali już z tego zasiłku w danym roku kalendarzowym. Wątpliwości budzi również obecność innego członka rodziny mogącego zapewnić opiekę osobie jej wymagającej.
Okoliczności uzasadniające prawo do zasiłku
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, ale wyłącznie w określonych przez ustawodawcę przypadkach,
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
- innym chorym członkiem rodziny.
Tak wynika z art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową, który jednocześnie precyzuje, kogo uznaje się za dziecko i innego członka rodziny.
Maksymalnie 60 dni w roku
Niestety liczba dni tego świadczenia jest ograniczona w danym roku kalendarzowym odpowiednio do:
- 60 dni - gdy opieka sprawowana jest nad dziećmi (zdrowymi do lat 8 i chorymi do ukończenia 14. roku życia,
- 14 dni - jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny.
Co więcej, łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny liczba dni należnego zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.
Wskazane limity, w świetle art. 33 ustawy zasiłkowej, obowiązują:
- niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz
- bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Gdy zostaną one przekroczone, zasiłek opiekuńczy już nie przysługuje do końca danego roku kalendarzowego. Ponowne nabycie uprawnień do tego świadczenia może nastąpić dopiero od 1 stycznia kolejnego roku.
Bez innego opiekuna
Dodatkowym ograniczeniem w uprawnieniach do zasiłku opiekuńczego, określonym w art. 34 ustawy zasiłkowej, jest obecność innych - poza ubezpieczonym - członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jedynie opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Gdy zatem sam ubezpieczony ujawni obecność innego członka rodziny w okresie sprawowania opieki albo zostanie to stwierdzone w wyniku kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje (za poszczególne dni lub za cały wnioskowany okres).
Wyjaśnianie wątpliwości
W razie wątpliwości w zakresie ustalenia uprawnień do zasiłku opiekuńczego warto posiłkować się wytycznymi zawartymi w komentarzu ZUS do ustawy zasiłkowej (patrz ramka), dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, oraz informacjami zamieszczonymi w przygotowanych przez organ rentowy wnioskach o zasiłek opiekuńczy, tj. formularzach:
- Z-15A - Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem,
- Z-15B - Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
Niejednokrotnie jednak zdarzają się sprawy nietypowe albo bardzo skomplikowane, które nie zostały przewidziane w ustawie zasiłkowej, czy też w dostępnych wyjaśnieniach ZUS. Dlatego warto pamiętać, że płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków, przed dokonaniem tej wypłaty może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku. Taką możliwość przewiduje art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Formularze Z-15A i Z-15B dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Przy czym również sam ubezpieczony może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku, jeżeli uzna, że zostały naruszone jego uprawnienia w tym zakresie.
Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie, zgodnie z zawartym w niej pouczeniem.
Zasady obowiązujące przy ustalaniu uprawnień do zasiłku opiekuńczego
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368)
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|