zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (459) z dnia 1.05.2018

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego sprawującego opiekę nad bliźniętami

Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorymi bliźniętami w wieku 4 lat. Czy dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego powinna wypełnić dwa wnioski Z-15A? W jaki sposób wypłacić zasiłek, jeśli opieka jest sprawowana jednocześnie nad dwojgiem dzieci?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownicy zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Wypłaca się go za każdy dzień sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Zasiłek przysługuje za cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim, o ile:

  • we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innego członka rodziny mogącego zapewnić opiekę dziecku (np. niepracującego drugiego rodzica dziecka) oraz
     
  • nie został wykorzystany limit dni, za które w danym roku kalendarzowym przysługuje ten zasiłek.

W sytuacji, gdy opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat lub chorym dzieckiem w wieku do 14 lat limit, o którym mowa, wynosi 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Okres ten jest niezależny od liczby osób uprawnionych do zasiłku (np. pracownica i jej mąż) oraz od liczby dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Do tego limitu wlicza się 14 dni wykorzystanych przez rodzinę z tytułu ewentualnej opieki nad innym chorym członkiem rodziny (np. przez męża nad chorą żoną).

Ważne: Zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy, także gdy pracownica/pracownik sprawuje jednocześnie opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem/innym członkiem rodziny.

Do zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem pracownica powinna dołączyć wniosek na druku Z-15A. W dokumencie tym wpisuje dane dziecka, przy czym nie ma znaczenia, czy będą one dotyczyły jednego czy dwojga dzieci. Za każdy dzień sprawowania opieki zostanie jej wypłacona 1/30 część kwoty stanowiącej podstawę wymiaru tego zasiłku.

Aktywne druki i formularze Druk Z-15A dostępny jest w serwisie
www.druki.gofin.pl 

Zwracamy uwagę! Jeśli zaświadczenie lekarskie wystawione z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem obejmuje dni będące dla pracownicy dniami wolnymi od pracy (sobota, niedziela lub dni wolne wynikające z harmonogramu czasu pracy), to za te dni wypłaca się zasiłek nawet wówczas, gdy w tym czasie jest domownik mogący zapewnić opiekę dziecku.

Przykład

Pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorymi bliźniętami w okresie od 26 kwietnia do 4 maja 2018 r. (9 dni). Pracownica, jak i jej mąż, świadczą pracę od poniedziałku do piątku, od 700 do 1500. Okres opieki orzeczonej przez lekarza obejmuje dni wolne od pracy (28 i 29 kwietnia oraz 1 i 3 maja), w których mąż pracownicy nie świadczy pracy. Ponieważ dni te były dniami wolnymi od pracy również dla pracownicy, zasiłek opiekuńczy przysługuje za cały okres sprawowania opieki.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.