zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (475) z dnia 1.01.2019

Zasiłek opiekuńczy w czasie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu

Pracownica (zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy) od 19 listopada 2018 r. łączy urlop rodzicielski z pracą na 1/4 etatu. W połowie grudnia 2018 r. złożyła wniosek o wypłatę zasiłku za 5 dni opieki nad chorym dzieckiem. Czy ma prawo do zasiłku opiekuńczego, a jeśli tak, to czy podstawa jego wymiaru będzie taka sama, jak przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego?

Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego, którego podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za grudzień 2018 r. określone dla pracy na 1/4 etatu.

Pracownica może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, jednak w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Urlopu rodzicielskiego udziela się wówczas na pozostałą część wymiaru czasu pracy (art. 1821e § 1 K.p.). W takim przypadku wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego podlega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu świadczonej pracy.

W sytuacji, gdy w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy lekarz wystawi pracownicy zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, to co do zasady ma ona prawo do zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to przysługuje nie dłużej niż do ostatniego dnia okresu, przez który pracownica łączy urlop rodzicielski z pracą (por. pkt 192 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej). Nie jest do niego uprawniona, jeśli poza nią są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku. Okoliczność ta nie ma jednak znaczenia w razie sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 ustawy zasiłkowej), kiedy zasiłek przysługuje bez względu na obecność domowników mogących zapewnić opiekę.

Jeśli chodzi o podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, to w podanych okolicznościach ustala się ją na zasadach obowiązujących jak po zmianie etatu. Stanowi ją zatem wynagrodzenie uzyskane przez pracownicę za pracę wykonywaną na 1/4 etatu w czasie urlopu rodzicielskiego. Z uwagi na to, iż prawo do zasiłku opiekuńczego powstało w pierwszym pełnym kalendarzowym miesiącu po podjęciu pracy, podstawę wymiaru tego świadczenia stanowi wynagrodzenie, jakie pracownica uzyskałaby, gdyby przez cały grudzień 2018 r. łączyła urlop rodzicielski z pracą.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz że pracownica w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3.900 zł, a przez cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy w wysokości 3.365,31 zł tj. [(3.900 zł - 534,69 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy. Stawka dzienna zasiłku macierzyńskiego wynosi 89,74 zł (3.365,31 zł x 80% : 30).

Pracownica od 19 listopada 2018 r. łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/4 etatu za wynagrodzeniem w wysokości 975 zł (3.900 zł x 1/4 etatu). Od tego dnia stawka dzienna zasiłku macierzyńskiego została zmniejszona proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, tj. o 0,25, i wynosi 67,30 zł (89,74 zł - 89,74 zł x 0,25).

W okresie od 17 do 21 grudnia 2018 r. (5 dni) pracownica sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi kwota wynagrodzenia jakie pracownica uzyskałaby za grudzień 2018 r., po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne w części przez nią finansowanej, tj. 841,32 zł (975 zł - 133,68 zł). Za 5 dni opieki pracownica otrzyma zasiłek opiekuńczy w kwocie 112,20 zł, według wyliczenia: 841,32 zł x 80% : 30 = 22,44 zł (stawka dzienna); 22,44 zł x 5 dni = 112,20 zł.

Oprócz wynagrodzenia za przepracowaną część grudnia 2018 r. w kwocie 812,50 zł (tj. 975 zł : 30 = 32,50 zł; 32,50 zł x 5 dni = 162,50 zł; 975 zł - 162,50 zł = 812,50 zł) pracodawca wypłaci także zasiłek macierzyński w wysokości 2.086,30 zł (67,30 zł x 31 dni).

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.