zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019

Zasiłek opiekuńczy tylko za wskazane we wniosku dni robocze

1) Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat na okres od 1 do 14 kwietnia br. (14 dni). We wniosku Z-15A wpisał, iż ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego tylko za dni robocze od poniedziałku do piątku (10 dni), pomijając soboty i niedziele, które są dla niego dniami wolnymi od pracy. Czy powinniśmy wypłacić zasiłek tylko za wskazane dni?

Tak. Pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Przy czym nie jest on wypłacany, gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku (za wyjątkiem opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat). Tak stanowi art. 34 ustawy zasiłkowej.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, co do zasady, za każdy dzień konieczności sprawowania osobistej opieki, wskazany w zaświadczeniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 11 ust. 4 w zw. z art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Aktywne druki i formularze Druk Z-15A dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.

Jest to świadczenie przyznawane i wypłacane na wniosek pracownika, złożony np. na formularzu Z-15A. We wniosku tym pracownik, oprócz danych swoich i dziecka, podaje m.in. okres, za który ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Może on wskazać tylko wybrane dni (tu dni robocze) z okresu, na który zostało wystawione zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W takim przypadku pracodawca wypłaca zasiłek tylko za wnioskowany okres.

Zwracamy uwagę! Jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje dni będące dla pracownika wolnymi od pracy (np. soboty i niedziele), a pracownik wnioskuje o wypłatę zasiłku opiekuńczego także za te dni, to zasiłek wypłaca się nawet wówczas, gdy w tym czasie jest domownik mogący zapewnić opiekę dziecku.


2) Jak w sytuacji wskazanej w pytaniu 1 liczyć przysługujący pracownikowi w roku kalendarzowym limit dni wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Limit dni wypłaty zasiłku opiekuńczego określono w art. 33 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z powołanym przepisem, zasiłek przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny zasiłek przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Podany limit stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Wlicza się do niego wszystkie dni sprawowania opieki występujące w ciągu roku kalendarzowego, nawet jeśli między nimi występują przerwy. Co ważne, bierze się pod uwagę tylko dni, za które wypłacono zasiłek, a nie cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim.

Wobec powyższego ogólny limit dni zasiłku opiekuńczego przysługującego rodzinie pracownika zostanie pomniejszony tylko o 10 (a nie 14) dni opieki, a zatem do wykorzystania w 2019 r. pozostanie jeszcze 50 dni.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.