zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (494) z dnia 10.10.2019

Zasiłek opiekuńczy po świadczeniu rehabilitacyjnym

1) Pracownicy po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na trzy miesiące, po którym pod koniec sierpnia br. wróciła do pracy. W połowie września br. otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Czy do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należało przyjąć zwaloryzowaną podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego?

Tak. Do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należało przyjąć kwotę stanowiącą podstawę wcześniej wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego po waloryzacji (wskaźnikiem obowiązującym w dniu, od którego zostało przyznane).

Podstawa wymiaru zasiłków nie jest ustalana na nowo, jeżeli pomiędzy okresami ich pobierania zarówno tego samego rodzaju, jak i innego nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Skoro kolejna niezdolność do pracy spowodowana chorobą lub opieką powstała przed upływem 3 miesięcy kalendarzowych od zakończenia poprzedniej, to do podstawy wymiaru należy przyjąć tę samą kwotę, od której obliczono wcześniejsze świadczenie.

Wspomnijmy, że zasada, o której mowa w art. 43 ustawy zasiłkowej, nie ma zastosowania, jeśli w miesiącu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub w miesiącach ją poprzedzających nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy. Wówczas ustala się nową podstawę wymiaru, przyjmując do niej wynagrodzenie po zmianie etatu (art. 40 ustawy zasiłkowej).


2) Pracownica z pytania 1 oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymywała także premię miesięczną, zmniejszaną za okresy absencji chorobowej, która została zlikwidowana z dniem 31 sierpnia br. Czy w związku z tym we wrześniu br. należało ustalić nową podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?

W takim przypadku również nie ustala się nowej podstawy wymiaru zasiłku, a jedynie przelicza poprzednio obliczoną. Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się bowiem przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres po tym terminie (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Pracownica z pytania do końca sierpnia br. otrzymywała premie miesięczne, które podlegały uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Natomiast prawo do zasiłku opiekuńczego nabyła już po zaprzestaniu wypłaty premii. Dlatego wcześniej ustaloną podstawę należało przeliczyć poprzez wyłączenie z niej kwot premii. Ponieważ podstawa wcześniej wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego podlegała waloryzacji, przeliczona podstawa wymiaru powinna zostać zwaloryzowana tym samym wskaźnikiem co poprzednia.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.