zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (318) z dnia 10.06.2012

Zasiłek opiekuńczy dla przedsiębiorcy za dni opieki nad zdrowym dzieckiem

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obecnie żona przebywa w szpitalu, a ja zajmuję się trzyletnim dzieckiem. Czy mogę ubiegać się w ZUS o wypłatę zasiłku opiekuńczego? Jeżeli tak, to przez jaki okres może być wypłacany taki zasiłek?

Jeżeli nie ma innego domownika mogącego zapewnić opiekę dziecku, a żona Czytelnika przed pójściem do szpitala sprawowała stałą opiekę nad dzieckiem, to może on ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego za okres pobytu żony w szpitalu. Takie rozstrzygnięcie wynika z art. 32 ustawy zasiłkowej. Gdyby po wyjściu ze szpitala żona nadal nie mogła zapewnić opieki dziecku, to Czytelnik będzie mógł ubiegać się o dalszą wypłatę zasiłku, z zastrzeżeniem, o którym mowa w dalszej części artykułu.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie) zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku, gdy małżonek - stale opiekujący się dzieckiem - nie może sprawować tej opieki z powodu:

  • porodu lub choroby, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
     
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej (art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. b i c ustawy zasiłkowej).

Za małżonka stale opiekującego się dzieckiem uważa się, np. małżonka niezatrudnionego lub przebywającego na urlopie wychowawczym. Z uprawnień do zasiłku opiekuńczego mogą korzystać także rodzice niepozostający w formalnym związku małżeńskim.

Zwracamy uwagę! Pobyt matki dziecka w szpitalu nie uprawnia ojca dziecka do zasiłku opiekuńczego, jeżeli przed pójściem do szpitala matka dziecka pracowała, a dziecko przykładowo uczęszczało do przedszkola. W czasie pobytu matki w szpitalu dziecko może nadal uczęszczać do przedszkola, a ojciec dziecka może dalej prowadzić działalność. Jednakże każde z rodziców, w zależności od charakteru ich pracy, może być uznane za osobę stale opiekującą się dzieckiem nawet wówczas, gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola.

  Przykład  

Ojciec dziecka prowadzi zakład naprawy urządzeń elektrycznych czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 900 do 1800. Matka dziecka świadczy pracę w godzinach od 700 do 1500. Przed pójściem do szpitala matka zapewniała opiekę dziecku po godzinach swojej pracy, do zakończenia pracy przez ojca. Jej pobyt w szpitalu powoduje, że dziecko przez część dnia pozostałoby bez opieki, zatem w okresie pobytu matki dziecka w szpitalu ojcu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego.

Ważne: Prawo do zasiłku opiekuńczego nie przysługuje w przypadkach, gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym mogący zapewnić opiekę dziecku.

Do osób mogących zapewnić opiekę dziecku nie zalicza się pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie oraz osób:

  • całkowicie niezdolnych do pracy (także zaliczonych do I lub II grupy inwalidzkiej),
     
  • chorych (np. przebywających na zwolnieniach lekarskich),
     
  • które z uwagi na wiek są niesprawne fizycznie lub psychicznie,
     
  • prowadzących gospodarstwo rolne,
     
  • prowadzących działalność pozarolniczą, które nie mogą regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (mają ustalone godziny pracy),
     
  • niezobowiązanych do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawiają sprawowania opieki.

W przypadkach sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat (lub chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat), okres przez który może być wypłacany zasiłek opiekuńczy wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Limit ten jest przewidziany dla obojga rodziców, bez względu na liczbę dzieci. Jeżeli więc matka dziecka przed pójściem do szpitala korzystała z zasiłku opiekuńczego, to ojciec może otrzymać zasiłek tylko przez okres pozostały do wyczerpania limitu 60 dni.

Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego nastąpi po złożeniu w ZUS druku ZUS Z-3b, wniosku o uzyskanie zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15) oraz zaświadczenia - na zwykłym druku - wystawionego przez lekarza, upoważnionego do wystawiania zaświadczeń lekarskich, zawierającego:

  • imię i nazwisko małżonka stale opiekującego się dzieckiem (tu żony Czytelnika),
     
  • okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem,
     
  • imię i nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka,
     
  • pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.

Takie wymogi zostały określone w § 23 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. poz. 444).

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.