Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (318) z dnia 10.06.2012
Zasiłek opiekuńczy dla przedsiębiorcy za dni opieki nad zdrowym dzieckiem
Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obecnie żona przebywa w szpitalu, a ja zajmuję się trzyletnim dzieckiem. Czy mogę ubiegać się w ZUS o wypłatę zasiłku opiekuńczego? Jeżeli tak, to przez jaki okres może być wypłacany taki zasiłek?
Jeżeli nie ma innego domownika mogącego zapewnić opiekę dziecku, a żona Czytelnika przed pójściem do szpitala sprawowała stałą opiekę nad dzieckiem, to może on ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego za okres pobytu żony w szpitalu. Takie rozstrzygnięcie wynika z art. 32 ustawy zasiłkowej. Gdyby po wyjściu ze szpitala żona nadal nie mogła zapewnić opieki dziecku, to Czytelnik będzie mógł ubiegać się o dalszą wypłatę zasiłku, z zastrzeżeniem, o którym mowa w dalszej części artykułu.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie) zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku, gdy małżonek - stale opiekujący się dzieckiem - nie może sprawować tej opieki z powodu:
- porodu lub choroby, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
- pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej (art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. b i c ustawy zasiłkowej).
Za małżonka stale opiekującego się dzieckiem uważa się, np. małżonka niezatrudnionego lub przebywającego na urlopie wychowawczym. Z uprawnień do zasiłku opiekuńczego mogą korzystać także rodzice niepozostający w formalnym związku małżeńskim.
Zwracamy uwagę! Pobyt matki dziecka w szpitalu nie uprawnia ojca dziecka do zasiłku opiekuńczego, jeżeli przed pójściem do szpitala matka dziecka pracowała, a dziecko przykładowo uczęszczało do przedszkola. W czasie pobytu matki w szpitalu dziecko może nadal uczęszczać do przedszkola, a ojciec dziecka może dalej prowadzić działalność. Jednakże każde z rodziców, w zależności od charakteru ich pracy, może być uznane za osobę stale opiekującą się dzieckiem nawet wówczas, gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola.
Przykład |
Ojciec dziecka prowadzi zakład naprawy urządzeń elektrycznych czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 900 do 1800. Matka dziecka świadczy pracę w godzinach od 700 do 1500. Przed pójściem do szpitala matka zapewniała opiekę dziecku po godzinach swojej pracy, do zakończenia pracy przez ojca. Jej pobyt w szpitalu powoduje, że dziecko przez część dnia pozostałoby bez opieki, zatem w okresie pobytu matki dziecka w szpitalu ojcu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego.
Ważne: Prawo do zasiłku opiekuńczego nie przysługuje w przypadkach, gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym mogący zapewnić opiekę dziecku. |
Do osób mogących zapewnić opiekę dziecku nie zalicza się pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie oraz osób:
- całkowicie niezdolnych do pracy (także zaliczonych do I lub II grupy inwalidzkiej),
- chorych (np. przebywających na zwolnieniach lekarskich),
- które z uwagi na wiek są niesprawne fizycznie lub psychicznie,
- prowadzących gospodarstwo rolne,
- prowadzących działalność pozarolniczą, które nie mogą regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (mają ustalone godziny pracy),
- niezobowiązanych do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawiają sprawowania opieki.
W przypadkach sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat (lub chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat), okres przez który może być wypłacany zasiłek opiekuńczy wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Limit ten jest przewidziany dla obojga rodziców, bez względu na liczbę dzieci. Jeżeli więc matka dziecka przed pójściem do szpitala korzystała z zasiłku opiekuńczego, to ojciec może otrzymać zasiłek tylko przez okres pozostały do wyczerpania limitu 60 dni.
Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego nastąpi po złożeniu w ZUS druku ZUS Z-3b, wniosku o uzyskanie zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15) oraz zaświadczenia - na zwykłym druku - wystawionego przez lekarza, upoważnionego do wystawiania zaświadczeń lekarskich, zawierającego:
- imię i nazwisko małżonka stale opiekującego się dzieckiem (tu żony Czytelnika),
- okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem,
- imię i nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka,
- pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.
Takie wymogi zostały określone w § 23 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. poz. 444).
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|