zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (315) z dnia 1.05.2012

Opieka nad zdrowym dzieckiem podczas choroby stałego opiekuna

Żona pracownika, będąca stałą opiekunką dziecka, nie może zapewnić opieki dziecku z powodu choroby. W bieżącym roku pracownik wykorzystał już 14 dni opieki nad żoną. Obecnie ubiega się o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki sprawowanej na zdrowym dzieckiem w wieku 5 lat. Jakie dokumenty powinien przedłożyć?

Pracownik jest zobowiązany przedłożyć wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15 oraz zaświadczenie lekarskie na zwykłym druku (nie ZUS ZLA) stwierdzające okres choroby uniemożliwiający żonie sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Zgodnie z art. 32 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy m.in. z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat - w razie choroby małżonka pracownika stale opiekującego się dzieckiem, uniemożliwiającej temu małżonkowi sprawowanie opieki,
     
  • innym chorym członkiem rodziny (np. żoną), z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym - w takiej sytuacji pracownik przedkłada zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA.

Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego za czas opieki sprawowanej nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu wynosi 60 dni w roku kalendarzowym, natomiast opieka nad innym chorym członkiem rodziny uprawnia do zasiłku tylko przez okres 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ustawy zasiłkowej). W roku kalendarzowym łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego, zarówno nad dzieckiem, jak i nad chorym członkiem rodziny, nie może przekroczyć 60 dni. Pracownik, o którym mowa w pytaniu, wykorzystał już przysługujący w 2012 r. limit 14 dni opieki nad chorym członkiem rodziny. Obecnie może ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 jeszcze za 46 dni (60 dni - 14 dni).

  Przykład  

Żona pracownika przebywała w szpitalu od 12 do 17 kwietnia 2012 r. (6 dni). Przed pójściem do szpitala była stałą opiekunką dziecka w wieku 5 lat. Po wyjściu ze szpitala, ze względu na stan zdrowia, wymaga stałej opieki innej osoby. Pracownik przedłożył pracodawcy zaświadczenie lekarskie na zwykłym druku stwierdzające okres pobytu żony w szpitalu oraz zaświadczenie ZUS ZLA orzekające o konieczności zapewnienia jej opieki na okres od 18 kwietnia do 1 maja 2012 r. (14 dni). Do tych dowodów dołączył dwa wnioski na druku ZUS Z-15 (na każdy okres opieki). Pracodawca dokonał wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 za czas pobytu żony w szpitalu, tj. za okres od 12 do 17 kwietnia 2012 r. (6 dni),
     
  • chorą żoną za okres od 18 kwietnia do 1 maja 2012 r. (14 dni).

Łącznie do 1 maja 2012 r. pracownik wykorzystał 20 dni opieki.

Gdyby żona pracownika z powodu choroby była nadal niezdolna do sprawowania opieki nad dzieckiem, to mógłby on ponownie ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem - nie dłużej jednak niż przez 40 dni (60 dni - 20 dni).

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.