zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (320) z dnia 10.07.2012

Wypłata zasiłku opiekuńczego za okres opieki nad noworodkiem, którego matka pozostaje w szpitalu

Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad kilkudniowym dzieckiem, które zostało wypisane ze szpitala. Matka dziecka, przebywająca na urlopie macierzyńskim, pozostaje w szpitalu. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli wraz z żoną wykorzystał w bieżącym roku 60 dni opieki nad starszym dzieckiem?

Tak. Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego za okres pobytu matki dziecka w szpitalu. Zasiłek może być wypłacany począwszy od dnia wypisania dziecka ze szpitala, nie dłużej jednak niż do wykorzystania przez matkę dziecka 8 tygodni (56 dni) urlopu macierzyńskiego po porodzie.

Zgodnie z art. 32a ustawy zasiłkowej, ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od zasiłku opiekuńczego, określonego w art. 32 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, w okresie korzystania przez matkę dziecka z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie i jej pobytu w szpitalu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Jest to dodatkowy wymiar zasiłku opiekuńczego, który nie jest związany z rokiem kalendarzowym ani z okresem 60 dni opieki określonej w art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.

W związku z powyższym ojciec dziecka, który przerwał zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do 8 tygodni, w okresie gdy matka korzystająca z urlopu macierzyńskiego ze względu na swój stan zdrowia przebywa w szpitalu, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Powyższe dotyczy odpowiednio innych ubezpieczonych członków najbliższej rodziny, a także osób ubezpieczonych niebędących pracownikami.

  Przykład  

Pracownik sprawuje opiekę nad dzieckiem urodzonym 19 czerwca 2012 r., które zostało wypisane ze szpitala 26 czerwca 2012 r. Matka dziecka ze względu na stan zdrowia pozostaje w szpitalu.

Pracownikowi-ojcu dziecka przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego od 26 czerwca 2012 r. do dnia wyjścia matki dziecka ze szpitala, nie dłużej niż do 13 sierpnia 2012 r. (49 dni), tj. do wyczerpania przez matkę dziecka 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie.

Jeśli po 13 sierpnia 2012 r. matka dziecka nadal będzie pozostawała w szpitalu, to może przerwać urlop macierzyński, z którego będzie mógł skorzystać ojciec dziecka.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.