Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (354) z dnia 10.12.2013
Prawo do zasiłku opiekuńczego gdy jeden z rodziców jest osobą bezrobotną
Pracownica wystąpiła z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 3 lat. W oświadczeniu ZUS Z-15 wpisała, że ojciec dziecka jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego?
Nie. Zgodnie z art. 34 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza pracownikiem są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.), dalej ustawy o promocji zatrudnienia bezrobotną jest m.in. osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, która jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Bezrobotny jest obowiązany do zgłaszania się w placówce właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonym przez urząd terminie. Obowiązek ten wyznacza się w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd lub w innym celu wynikającym z ww. ustawy i określonym przez urząd pracy, w tym potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy (art. 33 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia).
W związku z powyższym, przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego osobę, która jest zarejestrowana jako bezrobotna (bez względu na to, czy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy też nie), uznaje się za członka rodziny, pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku. Konsekwencją tego jest brak prawa do zasiłku opiekuńczego dla drugiego - pracującego - rodzica.
Zwracamy uwagę! Prawo do zasiłku opiekuńczego może zostać przyznane pracownicy jedynie za dzień, w którym bezrobotny ojciec dziecka ma obowiązek stawienia się na wezwanie urzędu pracy, o ile taki dzień przypada w okresie opieki orzeczonej przez lekarza.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|