zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (362) z dnia 10.04.2014

Wpływ nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy na wysokość zasiłku opiekuńczego

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć m.in. wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych, co wpłynęło na zmniejszenie wynagrodzenia. Czy wynagrodzenie to należy uzupełnić przed wliczeniem do podstawy wymiaru zasiłku?

Wynagrodzenie za miesiąc, w którym wystąpiła nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy, należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości faktycznie uzyskanej (bez uzupełniania).

Podstawę wymiaru zasiłków stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W sytuacji, gdy pracownik:

  • jest zatrudniony przez okres krótszy niż 12 miesięcy, do podstawy wymiaru przyjmuje się wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej),
    nbsp;
  • przed upływem trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających obecną niezdolność do pracy pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, do podstawy wymiaru przyjmuje się to samo wynagrodzenie, które przyjęto do obliczenia wcześniejszego świadczenia (art. 43 ustawy zasiłkowej).
Ważne: W podstawie wymiaru zasiłków uwzględnia się przychód pracownika w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.

Jeśli pracownik w miesiącach poprzedzających niezdolność do pracy, za które wynagrodzenie przyjmuje się do podstawy wymiaru, był nieobecny w pracy i w związku z tym otrzymał niższe wynagrodzenie, to przed uwzględnieniem w podstawie wymiaru podlega ono uzupełnieniu, pod warunkiem, że:

  • nieobecność w pracy była usprawiedliwiona oraz
     
  • pracownik przepracował w tym miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Wynagrodzenie obniżone z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłków (także wynagrodzenia chorobowego) w kwocie faktycznie uzyskanej przez pracownika. Co istotne, wynagrodzenie to przyjmuje się do podstawy wymiaru także wówczas, gdy w wyniku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

Przykład

Pracownik ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2.600 zł. W styczniu 2014 r. był przez 10 dni nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych, na skutek czego jego wynagrodzenie za ten miesiąc wyniosło 1.361,60 zł, a po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika - 1.174,93 zł.

W kwietniu 2014 r. pracownik przez 5 dni sprawował osobistą opiekę nad chorą żoną. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. w wysokości 2.154,49 zł, zgodnie z wyliczeniem:

(2.600 zł - 356,46 zł) x 11 m-cy = 24.678,94 zł,

(24.678,94 zł + 1.174,93 zł) : 12 m-cy = 2.154,49 zł.

Stawka dzienna zasiłku opiekuńczego wynosi 57,45 zł (2.154,49 zł x 80% : 30).


Zwracamy uwagę!
Podstawa wymiaru zasiłku dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o kwotę odpowiadającą 13,71% tego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2014 r. jest to kwota 1.449,67 zł (a dla pracownika w pierwszym roku pracy - 1.159,74 zł).

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości minimalnej. Za styczeń 2014 r. jego wynagrodzenie wyniosło 880 zł, a po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika - 759,35 zł.

Obliczona podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego wynosi 1.340,37 zł, tj.: (1.380,64 zł x 9 m-cy) + (1.449,67 zł x 2 m-ce) = 15.325,10 zł; (15.325,10 zł + 759,35 zł) : 12 m-cy = 1.340,37 zł.

Faktyczna podstawa wymiaru zasiłku jest niższa od najniższej (1.340,37 zł < 1.449,67 zł), dlatego do obliczenia wysokości zasiłku przyjęto 1.449,67 zł.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.