zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (365) z dnia 1.06.2014

Zasiłek opiekuńczy na dziecko, które kończy 14 lat

W połowie maja br. pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 5 dni z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, które 3 maja br. ukończyło 14 lat. Czy możemy dokonać wypłaty zasiłku? Nadmieniamy, że do końca kwietnia br. pracownica wykorzystała już 20 dni z tytułu opieki nad tym dzieckiem.

Tak. Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy wypłaca się przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:

  • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (w przypadkach określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej) lub chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
     
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innym chorym członkiem rodziny (w tym nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat).

Łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny przewidziano okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Ważne: Limit 60 dni (odpowiednio 14 dni) opieki w roku kalendarzowym stosuje się do wszystkich osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

W sytuacji, gdy pracownik sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem przed dniem, w którym przypadają czternaste urodziny dziecka, to korzysta z zasiłku opiekuńczego w ramach 60 dni limitu określonego przepisami ustawy zasiłkowej przysługującego na dziecko w wieku do lat 14. Po ukończeniu przez dziecko 14 lat, pracownik może nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad tym dzieckiem (jako chorym członkiem rodziny), ale już nie dłużej niż przez maksymalny okres 14 dni w roku kalendarzowym (pod warunkiem nieprzekroczenia limitu 60 dni). Do limitu 14 dni nie należy wliczać okresu opieki wykorzystanego przed ukończeniem przez dziecko czternastego roku życia.

Przykład

Pracownica wychowuje jedno dziecko, które w dniu 20 kwietnia 2014 r. ukończyło 14 lat. Przed dniem ukończenia przez dziecko czternastego roku życia pracownica z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem wykorzystała 25 dni zasiłku.

W maju 2014 r. pracownica sprawowała osobistą opiekę nad tym samym dzieckiem przez 5 dni. Z tego tytułu nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego.

Łącznie do końca maja 2014 r. pracownica wykorzystała 30 dni opieki, w tym na opiekę nad chorym członkiem rodziny przypada 5 dni. Ponieważ nie wychowuje już dziecka w wieku do lat 14, w razie ewentualnej konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny (w tym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat) będzie jej przysługiwało prawo do zasiłku jeszcze przez 9 dni, tj. 14 dni - 5 dni.

Przykład

Pracownica w okresie od stycznia do kwietnia 2014 r. wykorzystała 48 dni z tytułu opieki nad chorymi dziećmi (w wieku 10 i 13 lat). W dniu 2 maja br. starsze dziecko ukończyło 14 lat.

W okresie od 5 do 18 maja 2014 r. (14 dni) pracownica ponownie sprawowała osobistą opiekę nad starszym dzieckiem. Z tego tytułu nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego tylko za 12 dni, tj. od 5 do 16 maja 2014 r., czyli do wyczerpania limitu 60 dni w roku kalendarzowym.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.