zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 85 (1126) z dnia 23.10.2014

Zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS

Pracownica już drugi tydzień jest nieobecna w pracy z powodu opieki nad swoim 18-miesięcznym dzieckiem. Przy czym, o ile przez pierwszy tydzień było chore dziecko, to teraz zachorowała jego niania. Dostarczone przez pracownicę zwolnienie lekarskie wystawione na dziecko opiewało na 5 dni (od poniedziałku do piątku). Wysłałam je do ZUS, który jest płatnikiem zasiłku, wraz z zaświadczeniem ZUS Z-3 oraz oświadczeniem ZUS Z-15. Czy przekazując do ZUS zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA potwierdzające chorobę niani, również muszę załączyć wymienione dokumenty?

TAK. Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego, zarówno przez uprawnionego do tego płatnika składek, jak i ZUS, jest - oprócz dokumentu potwierdzającego okoliczności uzasadniające prawo do tego świadczenia - oświadczenie złożone przez ubezpieczonego na druku ZUS Z-15. Co do zasady, powinno być ono przedkładane każdorazowo przy ubieganiu się o to świadczenie. Jedynie w przypadku dostarczania kolejnych zwolnień na okres nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad tym samym członkiem rodziny, organ rentowy dopuszcza możliwość złożenia jednego oświadczenia ZUS Z-15.

Podobnie jest w przypadku zaświadczenia płatnika składek. Przypomnijmy, iż stanowi ono podstawę do ustalenia uprawnień do zasiłków (w tym opiekuńczego) przez ZUS. Kwestia ta znalazła swoje uregulowanie w samym formularzu ZUS Z-3. Otóż na jego ostatniej stronie została zawarta uwaga, z której wynika, iż w razie nieprzerwanej niezdolności do pracy nie ma konieczności ponownego składania do ZUS zaświadczenia płatnika składek z kolejnymi zaświadczeniami lekarskimi. Należy jednak podać datę dostarczenia zaświadczenia lekarskiego płatnikowi składek przez pracownika oraz informację, czy zatrudnienie trwa nadal, poświadczając je pieczątką i podpisem. Jednocześnie płatnik składek został zobowiązany do poinformowania organu rentowego o okolicznościach mających wpływ na prawo, wysokość i podstawę wymiaru zasiłku, które uległy zmianie w stosunku do podanych w zaświadczeniu płatnika składek.


Formularze ZUS Z-15 oraz ZUS Z-3 dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Zasiłki i świadczenia.


Wymagane dokumenty do zasiłku opiekuńczego (w tym wypłacanego przez ZUS) zostały wymienione w § 2 oraz 21-23 stosownego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 444 ze zm.).

W przypadku opisanym w pytaniu między okresami wskazanymi w przedłożonych przez pracownicę zaświadczeniach lekarskich wystąpiła przerwa (na sobotę i niedzielę). Tym samym bez wątpienia ubezpieczona musi wypełnić kolejne oświadczenie ZUS Z-15. Czytelniczka powinna je przekazać do ZUS wraz z oświadczeniem ubezpieczonej o chorobie niani, kopią zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA stwierdzającego niezdolność do pracy niani, potwierdzoną przez ubezpieczoną za zgodność z oryginałem, oraz kolejnym zaświadczeniem płatnika składek ZUS Z-3.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.