zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (376) z dnia 10.11.2014

Ustalanie prawa do zasiłku opiekuńczego

1) Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 14 miesięcy. Ojciec dziecka nie pracuje. Czy pracownica musi wypełnić oświadczenie ZUS Z-15 oraz, czy będzie uprawniona do zasiłku?

Odpowiedź na obydwa pytania jest twierdząca.

Oświadczenie do celów wypłaty zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15 jest - obok zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA - podstawowym dokumentem służącym do wypłaty zasiłku. To w nim zamieszcza się m.in. informacje dotyczące zatrudnienia drugiego z rodziców dziecka oraz ilości wykorzystanych przez niego w roku kalendarzowym dni zasiłkowych.

Generalnie, w myśl art. 34 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza pracownicą jest inny członek rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę choremu dziecku (tu niepracujący ojciec dziecka). Przepis ten nie dotyczy jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

W związku z powyższym, pomimo że pracownica w oświadczeniu ZUS Z-15 wpisze informacje dotyczące niepracującego członka rodziny, to i tak będzie uprawniona do zasiłku ze względu na wiek dziecka.


2) Żona pracownika jest osobą sprawującą stałą opiekę nad dwojgiem dzieci w wieku 3 i 5 lat. Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 5 dni z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad starszym dzieckiem w okresie jego choroby. We wniosku ZUS Z-15 wskazał, że w czasie choroby dziecka jego matka przebywa w szpitalu z młodszym dzieckiem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Tak, jeśli dołączy zaświadczenie ze szpitala potwierdzające okres pobytu matki dziecka w tej placówce.

Przepis art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy zasiłkowej uprawnia do zasiłku opiekuńczego ubezpieczonego, który sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku pobytu małżonka, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. W tym czasie dziecko, które pozostało w domu, nie musi być chore. Wystarczy, że rodzic stale sprawujący nad nim opiekę, przebywa w szpitalu.

Przepisy ustawy zasiłkowej nie wskazują przyczyn hospitalizacji, uprawniających do wypłaty zasiłku. Może to być zatem także pobyt w szpitalu spowodowany koniecznością zapewnienia osobistej opieki drugiemu dziecku.

Dowody stanowiące podstawę przyznania i wypłaty zasiłków regulują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. (Dz. U. poz. 444 ze zm.). W myśl § 23 ust. 1 pkt 3 lit. b) i ust. 2 rozporządzenia, pobyt małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej dokumentuje się zaświadczeniem lekarskim wystawionym na zwykłym druku, zawierającym:

  • imię i nazwisko małżonka stale opiekującego się dzieckiem,
     
  • okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem,
     
  • imię i nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka (w przypadku noworodka zaświadczenie nie musi zawierać imienia, jeśli nie zostało jeszcze nadane),
     
  • pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.