zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 99 (1140) z dnia 11.12.2014

Zmiana miejsca zamieszkania w czasie pobierania zasiłku opiekuńczego

Moja 5-letnia córka, która na co dzień uczęszcza do przedszkola, często choruje. Do tej pory nie korzystałam z zasiłku opiekuńczego. W razie potrzeby brałam po kilka dni urlopu. W ten sam sposób cały już urlop wykorzystał również mój mąż. Obecnie nie mam innego wyjścia, jak skorzystać z zasiłku opiekuńczego. 21-dniowy okres, na który otrzymałam zwolnienie lekarskie, chciałabym jednak spędzić u teściowej, która mieszka nad morzem (zalecana przez lekarza zmiana klimatu). Czy mogę tak zrobić nie obawiając się żadnych konsekwencji?

TAK. O zmianie miejsca zamieszkania (pobytu) w trakcie korzystania z zasiłku opiekuńczego Czytelniczka powinna jednak poinformować swojego pracodawcę.

Na potwierdzenie konieczności zapewnienia opieki chorej córce zainteresowana zapewne otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, zwane potocznie zwolnieniem lekarskim. Taki bowiem dokument w świetle art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej w jej przypadku jest podstawą do ustalenia prawa do zasiłku opiekuńczego oraz jego wysokości.

Wspomniane zaświadczenie w swej treści zawiera m.in. dane adresowe ubezpieczonego. Zgodnie z pouczeniem zawartym w formularzu ZUS ZLA, w pkt 7-11 lekarz stwierdzający m.in. konieczność opieki nad chorym dzieckiem powinien wpisać "adres pobytu w okresie trwania niezdolności do pracy". Z reguły jest to adres zamieszkania ubezpieczonego, podany przez niego np. w momencie rejestracji (zakładania karty) w przychodni. Jeśli jednak w międzyczasie nastąpiła zmiana adresu zamieszkania, albo w momencie wystawiania zwolnienia lekarskiego wiadomym jest, iż w okresie orzekanej niezdolności do pracy (konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny) ubezpieczony będzie przebywał pod innym adresem, powinien poinformować o tym fakcie lekarza. Wówczas zwolnienie lekarskie zawierałoby prawidłowe informacje w zakresie miejsca pobytu ubezpieczonego i nie byłoby konieczności składania dodatkowych wyjaśnień płatnikowi zasiłku.

Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w okresie orzeczonej niezdolności do pracy ma na celu m.in. umożliwienie przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny.

Przypomnijmy, iż może być ona dokonywana przez osobę posiadającą imienne upoważnienie, wystawione przez płatnika składek uprawnionego do wypłaty zasiłków lub ZUS, w miejscu:

  • zamieszkania,
     
  • czasowego pobytu lub
     
  • zatrudnienia

osoby kontrolowanej.

Niezastanie ubezpieczonego pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim lub odrębnym powiadomieniu skutkuje koniecznością złożenia przez niego stosownych wyjaśnień, a w razie ich braku - odmową wypłaty zasiłku.

Na czym polega kontrola prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny?

Osoby uprawnione do przeprowadzenia kontroli sprawdzają, czy we wnioskowanym okresie, co do zasady wskazanym w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA:

  • ubezpieczony nie wykonuje pracy zarobkowej,
     
  • ubezpieczony nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z jego celem,
     
  • poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę (nie dotyczy sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.