Gazeta Podatkowa nr 99 (1140) z dnia 11.12.2014
Zmiana miejsca zamieszkania w czasie pobierania zasiłku opiekuńczego
Moja 5-letnia córka, która na co dzień uczęszcza do przedszkola, często choruje. Do tej pory nie korzystałam z zasiłku opiekuńczego. W razie potrzeby brałam po kilka dni urlopu. W ten sam sposób cały już urlop wykorzystał również mój mąż. Obecnie nie mam innego wyjścia, jak skorzystać z zasiłku opiekuńczego. 21-dniowy okres, na który otrzymałam zwolnienie lekarskie, chciałabym jednak spędzić u teściowej, która mieszka nad morzem (zalecana przez lekarza zmiana klimatu). Czy mogę tak zrobić nie obawiając się żadnych konsekwencji?
TAK. O zmianie miejsca zamieszkania (pobytu) w trakcie korzystania z zasiłku opiekuńczego Czytelniczka powinna jednak poinformować swojego pracodawcę.
Na potwierdzenie konieczności zapewnienia opieki chorej córce zainteresowana zapewne otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, zwane potocznie zwolnieniem lekarskim. Taki bowiem dokument w świetle art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej w jej przypadku jest podstawą do ustalenia prawa do zasiłku opiekuńczego oraz jego wysokości.
Wspomniane zaświadczenie w swej treści zawiera m.in. dane adresowe ubezpieczonego. Zgodnie z pouczeniem zawartym w formularzu ZUS ZLA, w pkt 7-11 lekarz stwierdzający m.in. konieczność opieki nad chorym dzieckiem powinien wpisać "adres pobytu w okresie trwania niezdolności do pracy". Z reguły jest to adres zamieszkania ubezpieczonego, podany przez niego np. w momencie rejestracji (zakładania karty) w przychodni. Jeśli jednak w międzyczasie nastąpiła zmiana adresu zamieszkania, albo w momencie wystawiania zwolnienia lekarskiego wiadomym jest, iż w okresie orzekanej niezdolności do pracy (konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny) ubezpieczony będzie przebywał pod innym adresem, powinien poinformować o tym fakcie lekarza. Wówczas zwolnienie lekarskie zawierałoby prawidłowe informacje w zakresie miejsca pobytu ubezpieczonego i nie byłoby konieczności składania dodatkowych wyjaśnień płatnikowi zasiłku.
Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w okresie orzeczonej niezdolności do pracy ma na celu m.in. umożliwienie przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny.
Przypomnijmy, iż może być ona dokonywana przez osobę posiadającą imienne upoważnienie, wystawione przez płatnika składek uprawnionego do wypłaty zasiłków lub ZUS, w miejscu:
- zamieszkania,
- czasowego pobytu lub
- zatrudnienia
osoby kontrolowanej.
Niezastanie ubezpieczonego pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim lub odrębnym powiadomieniu skutkuje koniecznością złożenia przez niego stosownych wyjaśnień, a w razie ich braku - odmową wypłaty zasiłku.
Na czym polega kontrola prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny? Osoby uprawnione do przeprowadzenia kontroli sprawdzają, czy we wnioskowanym okresie, co do zasady wskazanym w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA:
|
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|