zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (380) z dnia 10.01.2015

Prawo do zasiłku opiekuńczego na przełomie roku

Pracownica na przełomie roku sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 1,5 roku. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA zostało wystawione na 20 dni, z których 10 dni przypadało w roku ubiegłym. Ponieważ pracownica w 2014 r. wykorzystała limit 60 dni opieki, nie wypłaciliśmy jej zasiłku za opiekę sprawowaną w grudniu 2014 r. Czy od nowego roku pracownica nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego?

Tak, pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego za dni sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przypadające w styczniu 2015 r.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy zasiłkowej, tj.:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadkach określonych w powołanym przepisie,
     
  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.

Jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny (np. małżonkiem lub dzieckiem w wieku powyżej 14 lat) pozostającymi w okresie sprawowania opieki we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym limit, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy, wynosi 14 dni w roku kalendarzowym.

Ważne: W roku kalendarzowym można wykorzystać maksymalnie 60 dni na opiekę nad dziećmi (zdrowymi i chorymi) oraz nad innymi chorymi członkami rodziny.

Limit ten stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Jeżeli więc pracownica w trakcie 2014 r. wykorzystała 60 dni opieki, to do końca tego roku nie przysługiwało jej prawo do zasiłku. Od 1 stycznia 2015 r. może ona korzystać z nowego 60-dniowego limitu zasiłku opiekuńczego przysługującego w tym roku.

Pracownica, o której mowa w pytaniu, przedłożyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Tym samym usprawiedliwiła swoją nieobecność w pracy. Limit 60 dni dotyczy okresu za jaki przysługuje zasiłek opiekuńczy, a nie na jaki lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie w tej sprawie.

Ważne: Okres, na który lekarz orzekł konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, za który pracownik nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego z powodu wykorzystania limitu przysługującego w danym roku kalendarzowym traktuje się jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy, bez prawa do wynagrodzenia (zasiłku).

  Przykład  

Pracownica wychowuje dziecko w wieku 2 lat. W grudniu 2014 r. przedłożyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres od 29 grudnia 2014 r. do 9 stycznia 2015 r. orzekające o konieczności sprawowania osobistej opieki w czasie choroby dziecka.

W 2014 r. już we wrześniu wraz z mężem wykorzystała przysługujący limit 60 dni opieki. Nie nabyła zatem prawa do zasiłku opiekuńczego za okres od 29 do 31 grudnia 2014 r. (3 dni). Od 1 stycznia 2015 r. pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy z nowego 60-dniowego limitu.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.