zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 24 (1169) z dnia 23.03.2015

Jednodniowa przerwa w zatrudnieniu a podstawa zasiłku opiekuńczego

Z dniem 2 marca br. zawarliśmy umowę o pracę (w tym samym wymiarze, tyle że na czas nieokreślony) z pracownikiem, któremu w dniu 28 lutego br. zakończyła się umowa okresowa. Ubezpieczony ten dostarczył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorą żoną, obejmujące 7 dni marca 2015 r. Wcześniej, tj. w grudniu 2014 r., pracownik ten przez 14 dni korzystał z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. W jaki sposób, biorąc pod uwagę jednodniową przerwę w zatrudnieniu, należy ustalić podstawę wymiaru należnego pracownikowi obecnie zasiłku opiekuńczego?

W przedstawionej w pytaniu sytuacji w ogóle nie należy ustalać podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należnego pracownikowi za kilka dni marca 2015 r. Stanowić ją bowiem będzie podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, z którego pracownik korzystał w grudniu 2014 r. Wynika to z faktu, iż między tymi świadczeniami minęły zaledwie dwa miesiące kalendarzowe (styczeń i luty 2015 r.).

Kwestię tę reguluje art. 43 ustawy zasiłkowej. W świetle przytoczonego przepisu, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Biorąc pod uwagę wątpliwości Czytelnika, związane z jednodniową przerwą między poszczególnymi okresami zatrudnienia pracownika, wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna kwestia dotycząca omawianego zagadnienia.

Otóż zgodnie z art. 36 ust. 4 oraz art. 47 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio zasiłku opiekuńczego) ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Przerwa z zatrudnieniu (a tym samym i ubezpieczeniu), mimo że tylko jednodniowa i u tego samego pracodawcy, mogłaby więc sugerować, że podstawę wymiaru należnego pracownikowi w marcu br. zasiłku opiekuńczego należy ustalić na nowo. Kluczowym dla sprawy jest jednak fakt, iż przerwa ta (dzień 1 marca 2015 r.) przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela). W takim przypadku bowiem uznaje się, że została zachowana ciągłość ubezpieczenia. Stanowisko w tej sprawie zajął ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl).


Nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu, przerwy przypadającej na dzień ustawowo wolny od pracy.


Tym samym, przyjmując, że nie było przerwy w zatrudnieniu, a między należnymi pracownikowi świadczeniami nie upłynęły co najmniej trzy pełne miesiące kalendarzowe, nie ma powodu ustalać od nowa podstawy wymiaru należnego obecnie pracownikowi zasiłku opiekuńczego. Jego wysokość powinna być obliczona od tej samej podstawy co należny w grudniu 2014 r. zasiłek macierzyński. Nie oznacza to jednak jednakowej wysokości stawki dziennej tych świadczeń. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługiwał bowiem w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, podczas gdy zasiłek opiekuńczy wypłacany będzie w wysokości 80% tej podstawy (art. 31 ust. 1 oraz art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.