zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (385) z dnia 1.04.2015

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dziecka pracujących na tej samej zmianie

Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku od 600 do 1400, czasem także w soboty. W marcu br. złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 10 dni z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 3 lat. Jak ustalić, za które dni opieki należy wypłacić zasiłek, jeśli żona pracownika pracuje w tych samych dniach od 700 do 1500? Czy czas pracy drugiego rodzica dziecka powinien być potwierdzony zaświadczeniem jego pracodawcy?

Zasiłek opiekuńczy wypłaca się temu z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Przysługuje on za dni zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, jeżeli we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić tę opiekę (art. 32 ust. 1 pkt 2art. 34 ustawy zasiłkowej).

Zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień wskazany w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA, w którym pracownik spełnia warunki określone wyżej, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Jeśli rodzice dziecka są zatrudnieni w tych samych godzinach, to zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień opieki, w tym również za soboty i niedziele. Jeżeli jednak w czasie sprawowania opieki zmienia się sytuacja rodzinna i jest członek rodziny mogący zapewnić opiekę, to w celu wypłaty zasiłku należy szczegółowo przeanalizować każdy dzień, na który wystawione zostało zaświadczenie lekarskie. Może bowiem zdarzyć się, że pracownikowi w okresie orzeczonej opieki nie będzie przysługiwał zasiłek za wszystkie dni, na które lekarz wystawił zaświadczenie ZUS ZLA.

Ważne: Pracownik ubiegający się o wypłatę zasiłku przedstawia harmonogram pracy drugiego z rodziców dziecka jedynie w druku ZUS Z-15 "Oświadczenie do celów wypłaty zasiłku opiekuńczego".

Jeżeli w druku oświadczenia jest zbyt mało miejsca, harmonogram może stanowić załącznik sporządzony na osobnym arkuszu. Nie żąda się zaświadczenia pracodawcy potwierdzającego czas pracy rodzica dziecka, niewystępującego o wypłatę zasiłku. Korzystanie z zasiłku opiekuńczego podlega bowiem kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy określonej przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz. U. nr 65, poz. 743). Kontrola polega m.in. na ustaleniu, czy poza pracownikiem nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę (nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).

Jeśli więc okres, na który orzeczona została konieczność sprawowania opieki, obejmuje dni, które dla pracownika wnioskującego o zasiłek opiekuńczy są dniami roboczymi, natomiast drugi z rodziców ma w tym czasie dni wolne od pracy, to pracownik nie jest uprawniony do zasiłku i powinien przystąpić do pracy. Jeśli tego nie uczyni, dzień ten traktuje się jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do zasiłku.

  Przykład  

Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 3 lat na okres od 4 do 14 marca 2015 r. (11 dni). Według harmonogramu czasu pracy, pracownik i jego żona w okresie tym mieli świadczyć pracę:

dzień

4.03. 5.03. 6.03. 7.03. 8.03. 9.03. 10.03. 11.03. 12.03. 13.03. 14.03.
Śr Cz Pt So Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
pracownik 600-1400 600-1400 600-1400 600-1400 wolne 600-1400 600-1400 600-1400 600-1400 600-1400 wolne
pracownica 700-1500 700-1500 700-1500 wolne wolne 700-1500 700-1500 urlop urlop 700-1500 wolne

Pracownik otrzymał zasiłek opiekuńczy za 8 dni, tj. od 4 do 6 marca (3 dni), od 8 do 10 marca (3 dni) oraz od 13 do 14 marca (2 dni).

W dniach 7, 11 i 12 marca 2015 r. żona pracownika miała dni wolne od pracy, zatem pracownik nie był uprawniony do zasiłku opiekuńczego i mógł przystąpić do pracy.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.