zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (390) z dnia 10.06.2015

Zasiłek za czas opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

1) Pracownica przedłożyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 5 lat przebywającym w szpitalu. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawił lekarz leczący dziecko w tej placówce. Czy możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy, a jeśli tak, to w jakiej wysokości 70%, czy 80%?

Pracownicy sprawującej opiekę nad chorym dzieckiem w okresie jego pobytu w szpitalu przysługuje zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem z ubezpieczenia chorobowego, które przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Limit dni opieki jest ograniczony i wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Stosuje się go niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Ważne: Dla ustalenia uprawnień do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 nie ma znaczenia, że dziecko przebywa w szpitalu.

Dziecko ma co prawda w tym czasie zapewnioną opiekę personelu szpitala, jednak gdy lekarz leczący stwierdzi konieczność obecności rodzica przy dziecku i wystawi zaświadczenie ZUS ZLA, to nie ma podstaw do odmowy wypłaty zasiłku.

Wysokość zasiłku opiekuńczego określa art. 35 ustawy zasiłkowej. Stanowi on, że miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.


Zwracamy uwagę!
Przy obliczaniu wysokości zasiłku opiekuńczego nie stosuje się przepisów art. 11 ust. 1-2 ustawy zasiłkowej określających m.in. wysokość zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu na poziomie 70% podstawy wymiaru.

Zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy (czyli również za soboty, niedziele i święta) - art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Jeżeli więc w bieżącym roku pracownica i jej mąż (ojciec dziecka) nie wykorzystali limitu 60 dni opieki, to pracownicy za każdy dzień sprawowania opieki należy wypłacić zasiłek opiekuńczy w wysokości 1/30 kwoty stanowiącej 80% podstawy jego wymiaru.


2) Czy w tym samym czasie, gdy pracownica przebywa z dzieckiem w szpitalu, jej mąż może sprawować opiekę nad drugim chorym dzieckiem, które pozostało w domu?

Tak, ponieważ każde z rodziców sprawuje osobistą opiekę nad innym dzieckiem i w różnych miejscach.

Każdą sprawę związaną z ustaleniem uprawnień do wypłaty zasiłku opiekuńczego należy rozpatrywać indywidualnie. Generalnie zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny (nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat) - art. 34 ustawy zasiłkowej. Regulacja ta nie ma jednak zastosowania w sytuacji wskazanej w pytaniu. Matka dziecka przebywa na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym dzieckiem i gdyby była ona sprawowana w domu, to należałoby traktować ją jako członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę również drugiemu dziecku w czasie jego choroby. Ponieważ sprawuje ona opiekę nad chorym dzieckiem poza miejscem zamieszkania, tym samym pracownik jest uprawniony do zasiłku opiekuńczego za okres opieki nad drugim chorym dzieckiem.

Ważne: Jednoczesne korzystanie z zasiłku opiekuńczego przez rodziców powoduje "podwójne zdejmowanie" dni opieki z limitu 60 dni w roku kalendarzowym.

  Przykład  

Pracownica z chorym dzieckiem w wieku 3 lat przebywała w szpitalu od 21 do 29 maja 2015 r. (9 dni). W tym samym czasie, tj. od 21 do 29 maja 2015 r., ojciec dziecka był zwolniony od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad drugim chorym dzieckiem (przebywającym w domu). Wcześniej w 2015 r. rodzice nie korzystali z zasiłku opiekuńczego.

Ponieważ każde z rodziców wykorzystało po 9 dni zasiłku opiekuńczego, w bieżącym roku kalendarzowym pozostały im jeszcze 42 dni opieki (60 dni - 9 dni - 9 dni).

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.